Zauważ pozytywy – Psychologia Pozytywna

Pamiętacie ćwiczenie Pozytywna reminiscencja, które pojawiło się jakiś czas temu? Nie myślcie, że jest one przeznaczone tylko na koniec roku. Taki przegląd rzeczy pozytywnych można robić w zasadzie codziennie i wcale nie muszą to być rzeczy wielkie. Poniżej znajdziecie ćwiczenie Zauważ pozytywy, wersję do zastosowania w każdym momencie:

Zauważ pozytywy

Zauważ pozytywy

➡️Zanim położysz się spać, prześledź w głowie mijający dzień i postaraj się wyłowić trzy pozytywne rzeczy, które się wydarzyły. To mogą być proste rzeczy: udało ci się trzymać planu dietetycznego, zjadłaś/eś coś smacznego, po jedzeniu czułaś/eś nasycenie i dobry nastrój, albo miło spędziłaś/eś czas z przyjaciółką/przyjacielem. Mogą to również być rzeczy większego kalibru. Rób to przez tydzień. Każdego wieczora zapisuj to w dzienniku – to bardzo ważne. Przy każdej rzeczy, z której jesteś zadowolona, dopisz dlaczego ta rzecz się przydarzyła oraz co było w niej fajnego. Na początku to może być trochę trudne, ale szybko wejdzie ci to w krew. Po tygodniu przeczytaj swoje zapiski. Jak się czujesz, czytają o tych wszystkich pozytywnych rzeczach? Zauważasz jakiś wzór? Jeśli masz ochotę, możesz kontynuować przez tydzień lub dwa. Po jakimś czasie zauważysz, że już nie musisz robić tego ćwiczenia każdego wieczora. Wystarczy raz lub dwa razy na tydzień. Może się również okazać, że zaczynasz doceniać dobre rzeczy od razu gdy się pojawią.⬅️

Psychologowie zauważyli, że niezwykle ważnym elementem tego typu ćwiczeń jest zapisywanie ich wyników. Ćwiczenia te muszą wyjść poza nasze wyobrażenie. Przeniesienie na karty zeszytu czy pamiętnika pozwala na nabranie szerszej perspektywy i zostawia fizyczny ślad pozytywów. Jeśli wykonujemy to ćwiczenie tylko w głowie, bardzo szybko zapominamy o jego dobroczynnych efektach. Gdy np. zdarzy się sytuacja, w której trzymanie się planu dietetycznego może być problemem, wystarczy przypomnieć sobie nasze zapiski, aby szybko przekonać się, jak pozytywnie wpływają na nas poprawne wybory żywieniowe. Jeśli dobrze wykonamy to ćwiczenie, pamiętanie o pozytywach będzie łatwiejsze, będziemy mieli wsparcie w trzymaniu się rzeczy, które są dla nas dobre. Zauważ pozytywy, to pomaga.