Pozytywna reminiscencja

Tak jak zapowiedziałam wcześniej, co jakiś czas pojawi się tutaj ćwiczenie z nurtu psychologii pozytywnej. Jako pierwsze wybrałam jedno z moich ulubionych, idealnie pasujące na koniec roku. Pozytywna reminiscencja zajmie ci tylko chwilkę. Wystarczy 10 minut, aby odczuć jej dobry wpływ.

Pozytywna reminiscencja

Pomyśl o minionym roku, miesiącu, albo tygodniu. Przypomnij sobie moment, w którym czułaś/eś się wyjątkowo dobrze. Przypomnij sobie najbardziej żywy obraz. Może jest to wspomnienie jakiejś wielkiej imprezy w rodzaju wesela, letni urlop, albo piękny dzień z przyjaciółmi. Może był to czas, gdy udało ci się ukończyć trudny projekt i czułaś/eś się mistrzem świata, a może po prostu chwile szczerego śmiechu z rodziną. Wybierz wspomnienie na którym chcesz się skupić, byle był to moment, w czasie którego czułaś/eś się naprawdę dobrze. Żeby sobie to ułatwić, możesz zerknąć na zdjęcia, posłuchać odpowiedniej muzyki, porozmawiać z przyjaciółmi albo po prostu wrócić wspomnieniami do tych czasów. Gdy już się zdecydujesz, zamknij oczy, weź głęboki wdech, rozluźnij się i zacznij budować w umyśle to wspomnienie. Wyobraź to sobie tak, jakbyś oglądał/a film. Odgrywaj w kółko te dobre momenty. Niech umysł snuje się po szczegółach wspomnienia, poczuj te pozytywne emocje, które wtedy czułaś/eś. Jeśli umysł za bardzo odejdzie od tematu, delikatnie przywołaj go z powrotem do pozytywnego wspomnienia. Zanurz się w detalach i dobrych uczuciach tak bardzo, jak tylko potrafisz. Możesz również opowiedzieć to wspomnienie komuś innemu.

Reminiscencja to coś, co wszyscy doskonale znamy. Niestety najczęściej przywołujemy krzywdy, których doznaliśmy, albo inne złe chwile. Świadome przywoływanie dobrych momentów na początku może wydawać się nieco trudne, jakby nienaturalne, ale z każdą minutą praktyki będzie nam to przychodziło łatwiej i naturalniej. Poświeć temu ćwiczeniu do 10 minut dziennie, rób go przez tydzień, a poczujesz się lepiej.

To dobry moment na pozytywne podsumowanie minionego roku i nastawienie się na rok nadchodzący. Daj znać jak ci poszło. 🙂