Trening a choroba Alzheimera oraz poziom CRP
Nie tylko odpowiednia dieta jest niezbędna do zachowania zdrowia, czy też w procesie powrotu do zdrowia.
W 2016 roku w American Journal of Geriatrics Society opublikowano bardzo ciekawe badania dobrej jakości. Chciano sprawdzić, czy poprawa zdolności aerobowych czy może siłowych po progresywnym treningu oporowym poprawi funkcje kognitywne osób z lekkimi objawami choroby Alzheimera.
Trening prowadzono przez pół roku, 2 do 3 razy na tydzień. Aby trening można było nazwać treningiem, należy progresywnie zwiększać obciążenia, czyli podnoszony ciężar. W przeciwnym razie nie mamy do czynienia z treningiem, tylko z ćwiczeniami.
Po pół roku okazało się, że trening doprowadził do znacznego zwiększenia funkcji kognitywnych, siły mięśni oraz zdolności aerobowych osób starszych z lekkimi objawami choroby Alzheimera. Co ciekawe, to właśnie wzrost siły, a nie wzrost zdolności aerobowych, wywołał poprawę zdolności kognitywnych. Efekt utrzymywał się przez osiemnaście miesięcy. Największy wpływ miała poprawa siły dolnej części ciała.
Nie są to pierwsze badania pokazujące związek poprawy siły z poprawą jakości życia. Wiemy że osoby silniejsze rzadziej trafiają do szpitala, a sam pobyt w szpitalu jest skorelowany z większą śmiertelnością (nie chodzi o to, że szpitale nas zabijają, ale o to, że do szpitala chodzimy najczęściej wtedy, gdy nasze zdrowie i życie jest zagrożone). Trening siłowy trzyma nas z dala od np. upadków prowadzących do złamań, które w późnym wieku goją się bardzo słabo. Jeśli mamy więcej tkanki mięśniowej, działa ona jak amortyzacja. Jest większa szansa, że upadek zakończy się tylko potłuczeniem, a nie złamaniem.
Kolejnym badaniem również z 2016 roku, tym razem opublikowanym w magazynie Heart & Lung, jest duża metaanaliza dotycząca wpływu ćwiczeń na CRP. Badanie CRP, czyli badanie białka ostrej fazy, wykonuje się między innymi wtedy, gdy zachodzi podejrzenie, że w organizmie rozwija się stan zapalny, a więc być może jakaś choroba.
Po przeanalizowaniu 43 badań (3575 uczestników) okazało się, że trening redukuje CRP tak u osób zdrowych, jak i u cierpiących na choroby układu krążenia. Naukowcy nie są pewni, jaki mechanizm za to odpowiada.
Bibliografia: