Wpływ czerwonego mięsa na zdrowie
Być może niektórzy z was trafili niedawno na artykuły mówiące o tym, że jedzenie przetworzonego mięsa (kiełbasy, szynki, parówki, itp.) zwiększa możliwość zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów.
Sytuacja rozwija się dynamicznie. W grudniu 2018 dni temu pojawiły się nowe badania, które sugerują, że nie tylko przetworzone mięso niesie ze sobą zagrożenie, ale po prostu jedzenie czerwonego mięsa.
Według badań opublikowanych 10 grudnia tego roku w European Heart Journal spożycie czerwonego mięsa zwiększa poziom substancji chemicznej związanej z podwyższonym ryzykiem chorób serca. Naukowcy porównali poziomy N-tlenku trimetyloaminy (TMAO) u 113 uczestników, którzy byli na diecie bogatej w czerwone lub białe mięso lub inne źródła białka. Gdy głównym źródłem białka w diecie było czerwonego mięsa, podnosił się poziom TMAO we krwi i moczu uczestników oraz zmniejszyła się zdolność wydalania substancji chemicznej w porównaniu z dietą, która wykluczała czerwone mięso.
Zwiększony poziom TMAO jest związany z miażdżycą tętnic, przewlekłą chorobą nerek i niewydolnością serca i, według autorów, może być jedną z przyczyn “stosunkowo spójnego związku” między spożyciem czerwonego mięsa a atakiem serca, udarem, umieralnością i układem sercowo-naczyniowym.
Pytanie: co z tymi wynikami robić od strony praktycznej?
Odpowiedź: zmniejszyć ilość czerwonego mięsa w diecie! Zamiast niego, jeść więcej strączków i ewentualnie mięsa białego. Do tego bardzo konkretna ilość warzyw oraz ruchu i jest większa szansa, że choroby cywilizacyjne będą nas omijać z daleka.
Comments
To zla wiadomosc dla mnie, bowiem jestem miesozerna i jak nie mam na obiad miesa – to za godzine/dwie juz jestem ponownie glodna:/