Psychologia pozytywna
Psychologia pozytywna to stosunkowo nowy, ale prężnie rozwijający się nurt psychologii, który skupia się na pozytywnych aspektach naszego życia. Koncentruje się na tym, co powoduje dobre samopoczucie i szczęście, mówi jak rozwijać nasze wewnętrzne zasoby. Nie ma pozytywnych zmian dietetycznych (przynajmniej w dłuższym okresie) bez pozytywnych zmian psychologicznych. Te dziedziny są ze sobą nierozerwanie związane.
Ojcem psychologii pozytywnej jest Martin Seligman. Można nawet zbadać swoje happiness IQ. Oczywiście tego typu testu można traktować z przymrużeniem oka, ale jednak psychologia pozytywna odkryła bardzo wiele ciekawych zależności, np.:
Wiedzieliście, że pozytywny stan emocjonalny ma korzystny wpływ na długość życia wśród ludzi zdrowych i chorych? Badania wskazują także, że pozytywne emocje są związane ze zwiększoną odpornością na przeziębienia i grypę. Istnieje coraz więcej dowodów naukowych wskazujących na to, że dieta bogata w warzywa i owoce jest związana ze zwiększonym uczuciem szczęścia, satysfakcji życiowej i pozytywnym nastrojem, albo że spożycie owoców i warzyw prognozowało poprawę nastroju w następnym dniu. Psychologowie uważają, że może to mieć związek z ochronnym działaniem takiej diety przeciwko chronicznym chorobom oraz dostarczaniem większej ilości składników odżywczych ważnych dla zdrowia psychologicznego.
Dlaczego o tym wspominam? Co jakiś czas postaram się pokazać tutaj techniki i metody właśnie z dziedziny psychologii pozytywnej, a niekoniecznie bezpośrednio związane z odżywianiem. Jeśli będziecie mieli ochotę, zachęcam do wypróbowania narzędzi psychologii pozytywnej, najlepiej regularnie, przez kilka tygodni, żeby sprawdzić dobroczynny ich wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Również w ramach konsultacji mogę zachęcać podopiecznych do wykonywania ćwiczeń z psychologii pozytywnej.