Koktajl jarmużowo-szpinakowo-owocowy
Minęły Święta. 😌
Większość z nas objadała się w ich czasie, jeśli nie bez opamiętania, to przynajmniej w dosyć dużych ilościach.
Jeśli jednak macie ochotę na coś bardziej zdrowego, zadziwiająco napychającego, idealnie pasującego na poświąteczny czas, zachęcam do spróbowania poniższego koktajlu.
Wrzućcie do blendera:
- 2 garście jarmużu
- 2 garście szpinaku
- 1 plaster ananasa
- pół banana
- 2 łyżki siemienia (niemielone!)
- plasterek imbiru
- całość zalewacie wodą w ilości wystarczającej na przykrycie składników, minimum 200ml.
Dzięki dodaniu owoców, przełamiecie gorzki smak jarmużu.
Jarmuż jest uważany za bardzo pożywne warzywo zawierające silne przeciwutleniacze i mające właściwości przeciwzapalne. Jest bogatym źródłem witaminy K, witaminy C, karotenoidów(β-karotenu, luteiny, zeaksantyny. Jest również doskonałym źródłem żelaza i zawiera kwas foliowy. Z pierwiastków dominuje również potas, dzięki któremu naczynia krwionośne są bardziej drożne, co sprawia, że krew krąży swobodniej (efektem jest spadek ciśnienia) i wapń, który odgrywa ważną rolę w prawidłowym pompowaniu krwi do wszystkich tkanek ciała.
Liście szpinaku mają właściwości antynowotworowe i chronią przed miażdżycą. Właściwości lecznicze szpinaku to zasługa beta-karotenu, witaminy C oraz luteiny – znanych przeciwutleniaczy. Poza tym szpinak bogaty jest w potas, żelazo i kwas foliowy. Szpinak jest uważany za skarbnicę żelaza, które jest polecane w leczeniu anemii.
Siemię jest świetnym źródłem zdrowych tłuszczów oraz białka o zadziwiająco dobrym profilu aminokwasów. Pozwoli również odpocząć układowi trawiennemu po świątecznym przejedzeniu.
Siemię jest również najlepszym źródłem lignanów, roślinnych związków bioaktywnych o działaniu antyoksydacyjnym i właściwościach hormonów płciowych – estrogenów. Zalicza się je do grupy fitoestrogenów.
Lignany wpływają pozytywnie na układ krążenia, redukują ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową i miażdżycę. Łagodnie regulują pracę układu hormonalnego, dlatego są polecane kobietom w okresie menopauzy. Mogą też redukować ryzyko wystąpienia chorób hormonozależnych, np. raka piersi i jajnika.
Lignany przyczyniają się również do zmniejszenia poziomu „złego” cholesterolu LDL oraz glukozy we krwi, chronią przed osteoporozą oraz hamują rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych.
Zauważcie w jak prosty sposób możecie dostarczyć sobie całą gamę prozdrowotnych witamin, minerałów i innych naturalnych prozdrowotnych związków chemicznych. Koktajl taki zapewni wam ponad 200kcal i sporą porcję błonnika, który również przyda się po Świętach.
Jeśli czujecie, że po świętach przyda się pomoc w ogarnięciu diety, zapraszam do kontaktu:
tel. 579636544
dietetyk@annaborszewska.pl