Skuteczność diet roślinnych w promowaniu dobrego samopoczucia w zarządzaniu cukrzycą typu 2
W hierarchii jakości badań naukowych, tzw. przegląd systematyczny (ang. systematic review) należy do jakościowo najwyższych kategorii. Metoda ta polega na zgromadzeniu dużej ilości literatury i badań z danej dziedziny, aby z jak największej liczby danych wyciągnąć wiążące wnioski.
W 2018 roku w prestiżowym British Medical Journal (BMJ) pojawił się przegląd systematyczny pt. Skuteczność diet roślinnych w promowaniu dobrego samopoczucia w zarządzaniu cukrzycą typu 2. Przegląd ten brał głównie pod uwagę randomizowane kontrolowane badania, a więc metodę badawczą o stosunkowo wysokiej skuteczności. Randomizowane badania pozwalają nie tylko zauważyć korelacje (czyli że coś występuje przy okazji czegoś innego, ale niekoniecznie z tego wynika), ale także związki przyczynowo skutkowe (czyli że coś wynika z czegoś innego). Gęste sito wymagań przeszło 13 badań i z nich wyciągnięto bardzo ciekawe wnioski.
Na podstawie powyższego przeglądu naukowcy zauważyli, że u osób chorych na cukrzycę, które przeszły na dietę roślinną, znacznie poprawiło się samopoczucie, jakości życia oraz poziom hemoglobiny glikolowanej (HbA1c).
Diety roślinne były związane ze znaczną poprawą stanu emocjonalnego i samopoczucia fizycznego, zmniejszeniem objawów depresji, poprawą jakości życia i ogólnego stanu zdrowia, zmniejszeniem poziomu HbA1c, wagi, cholesterolu całkowitego i lipoproteiny o niskiej gęstości.
Stosowanie diet roślinnych porównano z oficjalnymi wytycznymi kilku stowarzyszeń diabetologicznych oraz innymi dietami porównawczymi. Wyciągnięte wnioski sugerują, że oparte na roślinach diety mogą znacznie poprawić leczenie cukrzycy.
Skuteczność diet roślinnych – czy to trudne?
Poza odkrytymi bardzo obiecującymi skutkami stosowania diet roślinnych w leczeniu cukrzycy, na uwagę zasługuje również rozdział:
Adherencja*, akceptowalność i zachowania dietetyczne
*Adherencja w tym kontekście to przestrzeganie diety.
Pięć badań wykazało większą adherencję w przypadku diety roślinnej. Czyli w pięciu badaniach uczestnicy bardziej trzymali się diety roślinnej, niż grupy kontrolne, które miały stosować inny sposób odżywania. Jedno badanie wykazało, że obie grupy mocno przestrzegały diet. Wg kolejnego z badań, grupa diety roślinnej wykazywała się całkowitym przestrzeganiem diety przez prawie połowę (44%) uczestników. Dla kontrastu, jedno badanie wykazało odmienne wyniki – grupa kontrolna, stosująca dietę kontrolną, przestrzegała jej bardziej, niż grupa badawcza stosująca dietę roślinną.
Ponadto, grupa stosująca dietę kontrolną odczuwała większe dietetyczne ograniczenia, niż grupa stosującą diety roślinne.
W wolnym tłumaczeniu:
Ogólnie wyniki pokazały, że chociaż diety roślinne były nieco bardziej wymagające w początkowym okresie, przestrzeganie zaleceń było większe wśród osób je stosujących, w porównaniu z grupami kontrolnymi. To sugeruje wysoki poziom akceptowalności diety roślinnej wśród osób stosujących w czasie badań diety roślinne. Ponadto diety w grupach kontrolnych (nieroślinnych) były częściej opisywane jako ograniczające.(…)
Ma to duże znaczenie z punktu widzenia pacjenta oraz dietetyka, ponieważ dieta idealna, której z różnych powodów pacjent nie chce się trzymać, jest gorsza, niż dieta nieidealna, ale której podopieczny przestrzega. Dieta roślinna na początku niektórym wydaje się wymagająca, ale po krótkim czasie podopieczni przekonują się do niej i z miłą chęcią jej przestrzegają. Skuteczność diet roślinnych może być wysoka tylko wtedy, jeśli diety te w ogóle będą przestrzegane.
Jeśli chcesz skorzystać z konsultacji dietetycznej, czy to pod kątem diety roślinnej, czy jakiejkolwiek innej, zapraszam:
Link do badań.