Berberyna – przeciwcukrzycowo i odchudzająco
Berberyna to alkaloid pochodzenia roślinnego, występujący m.in. w berberysie. Zawartość tego związku w korzeniach i łodygach berberysu wynosi ok. 1,24%. Berberyna wykazuje silną aktywność biologiczną.
To jeden z potężniejszych suplementów dostępnych na rynku.
Berberyna – działanie:
- przeciwcukrzycowe – Stosowanie berberyny w obniżaniu poziomu glukozy we krwi, zgodnie z najnowszą metaanalizą, jest porównywalne z doustnymi lekami hipoglikemicznymi (Metformina lub Glibenklamid). Berberyna jest jednym z bardziej skutecznych suplementów redukujących poziom glukozy we krwi.
- obniża poziom HbA1c – Zmniejszenie HbA1c związanego z berberyną, zgodnie z badaniami na diabetykach stosujących 1000–1 500 mg berberyny dziennie, było o 0,72% (95% CI –0,97 do –0,47) większe niż placebo. Ta redukcja jest jedną z bardziej znaczących redukcji związanych z suplementami diety.
- obniża poziom cholesterolu – w jednym z badań, cholesterol całkowity badanych zmniejszył się o około -0,58 mmola / l (95% CI -1,02 do -0,14).
- właściwości odchudzające – berberyna ma wpływ na redukcję tłuszczu poprzez pozytywne działanie na metabolizm, regulację apetytu oraz przemian tlenowych zachodzących w organizmie i pracę mitochondriów. Właściwości te znalazły zastosowanie w terapii odchudzającej.
Ponadto berberyna ma właściwości:
- przeciwbakteryjne,
- przeciwpierwotniakowe,
- przeciwrakowe,
- przeciwnadciśnieniowe,
- antydepresyjne,
- przeciwzapalne,
Berberyna – środki ostrożności:
Berberyna to bardzo silny suplement, dlatego ma duży potencjał interakcji z lekami. Niektóre interakcje mogą być poważne. Na ogół jest bezpieczna w normalnych dawkach, ale zaleca się ostrożność. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą wystąpić, gdy stosowane są duże dawki. Ze względu na zdolność do zmniejszenia stężenia cukru we krwi, może zwiększać ryzyko hipoglikemii, gdy jest przyjmowana w dużych dawkach.
Berberyna może również:
- ograniczać wychwyt metforminy przez tkanki.
- wchodzić w interakcje z antybiotykami mikrolidowymi, takimi jak azytromycyna i klarytromycyna, prowadząc do poważnej kardiotoksyczności
- nie należy jej stosować u kobiet w ciąży i noworodków z żółtaczką.
Dawkowanie berberyny:
Wysokie dawki berberyny, ze względu na słabą przyswajalność, mogą powodować skurcze i biegunkę, w związku z czym berberynę należy przyjmować w kliku mniejszych dawkach rozłożonych na cały dzień.
Standardowa dawka berberyny wynosi 900-2000 mg dziennie. Najlepiej podzielić ją na trzy do czterech dawek.
Berberynę należy przyjmować z posiłkiem lub krótko po nim.
Bibliografia:
Berberine In The Treatment Of Type 2 Diabetes Mellitus: A Systemic Review And Meta-analysis
Treatment Of Type 2 Diabetes And Dyslipidemia With The Natural Plant Alkaloid Berberine
Efficacy Of Berberine In Patients With Non-Alcoholic Fatty Liver Disease
Effect Of Berberine Administration On Metabolic Syndrome, Insulin Sensitivity, And Insulin Secretion
Effects Of Berberine On Lipid Profile In Subjects With Low Cardiovascular Risk
Pharmacological and therapeutic effects of Berberis vulgaris and its active constituent, berberine
The anti-inflammatory potential of berberine in vitro and in vivo