Karczoch
O wątrobę warto dbać przez cały rok, a w szczególności po świątecznym jedzeniu, kiedy pracować musiała ze zdwojoną siłą.
Szkodzi jej nie tylko nieodpowiednia żywność, ale również toksyny środowiskowe, nadmiar leków, alkoholu, papierosów, infekcje wirusowe, metale ciężkie oraz stres.
A czego powinniśmy unikać w żywności? Na pewno syropu glukozowo- fruktozowego, nadmiaru fruktozy, rafinowanych olejów roślinnych, żywności przetworzonej. Warto w codziennej diecie wprowadzić zielone warzywa liściaste, warzywa kapustne, buraki, zioła, zieloną herbatę, gorzką czekoladę.
Szczególnie ciekawy jest w tym kontekście karczoch.
Wygląda dosyć niepozornie, ale jest bogatym źródłem aktywnych, prozdrowotnych związków (flawanoidów). Wyciągi z karczocha znajdują szczególne zastosowanie w leczeniu i profilaktyce podwyższonego poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Powstrzymują odkładanie płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, chroniąc przed rozwojem i postępem miażdżycy. Karczoch działa ochronnie na naczynia krwionośne, obniżają poziom cukru we krwi. Stymulują procesy odtruwania organizmu. Pobudzają przemianę materii.
Również w przypadku sportowców zauważono pozytywne działanie karczocha. Polscy naukowcy w 2008 roku badali działanie ekstraktu z karczocha na wioślarzach. Potwierdzili działanie obniżające cholesterol oraz zauważyli, że sportowcy suplementujący karczoch mieli o wiele wyższe właściwości antyoksydacyjne osocza krwi. Wyciąg z karczocha wzmagał odtruwanie wątroby i przyśpieszał eliminowanie kwasu mlekowego, co miało wpływ na regenerację sportowców.
Bibliografia: