Czym jest analiza pierwiastkowa włosów
Odpowiedź na pytanie, czym jest analiza pierwiastkowa włosów, warto poprzedzić krótkim opisem technicznym. Otóż każdy pierwiastek ma swoje indywidualne widmo świecenia. W procesie analizy pierwiastkowej włosa, jest ono mierzone przy pomocy spektrometru emisji atomowej. Ta technika pomiarowa cechuje się m.in. wysoką czułością, dużą szybkością oraz możliwością zbadania wielu pierwiastków w czasie jednego pomiaru.
Mówiąc o tym, czym jest analiza pierwiastkowa włosów, musimy zastanowić się również, dlaczego w ogóle badać się włosy?
Zewnętrzna keratynowa otoczka włosa działa jak izolacja, zapobiegając utracie składników wewnętrznych oraz przedostaniu się do środka zanieczyszczeń z zewnątrz. Dzięki temu włos ma stały skład chemiczny. Biopierwiastki są wbudowywane stale w strukturę włosów w czasie ich wzrostu, dzięki temu stężenie kationów metali we włosach dostarcza nam informacji o zawartości tych kationów w organizmie i to w perspektywie 2-3 miesięcy. Wynik analizy pierwiastkowej jest wolny o dobowych cyklów wahań.
Testy krwi są w wielu przypadkach konieczne. Moi podopieczni zawsze zaczynają od badań krwi i w olbrzymiej większości przypadków są one całkowicie wystarczające, aby zastosować skuteczną interwencję dietetyczną.
Powinniśmy jednak pamiętać, że krew jest nośnikiem substancji (np. witamin, minerałów, glukozy, hormonów, itp.), natomiast to komórki ciała są ich finalnym odbiorcą. I mimo, że test określający np. poziom glukozy we krwi można uznać za przydatny, to jednak nie daje on pełnej odpowiedzi na podstawowe pytania: co jest powodem jej zmiennych odczytów lub obecności w moczu? Dlaczego krążąca we krwi insulina, nie jest w stanie wprowadzić jej do komórek? Na te pytania odpowiedzią może być ocena poziomu „dobrych” i „złych” minerałów na poziomie komórek, na które stara się odpowiedzieć analiza pierwiastkowa włosów.
Kolejną zaletą analizy pierwiastkowej jest to, że ilość biopierwiastków we włosach jest znacznie większa niż w surowicy, dzięki temu we włosach można oznaczyć stężenie pierwiastków, których poprawne oznaczenie z surowicy bywa czasami trudne.
Analiza pierwiastkowa włosów jest znana również z tego, że możemy przy jej pomocy oznaczyć obecność w organizmie metali toksycznych. Możemy dowiedzieć się przede wszystkim, które z metali ciężkich wywierają negatywny wpływ na homeostazę naszego organizmu przez dłuższy okres.
Nasze zdrowie i samopoczucie jest uzależnione nie tylko od składu i stężenia poszczególnych pierwiastków, ale również od ich proporcji w organizmie. Niektóre pierwiastki ze sobą konkurują, inne się wzmacniają, nadmiar lub niedobór jednego z nich, wpływa na zawartość innego.
Powyższe zależności dotyczą również wpływu pierwiastków toksycznych na biopierwiastki. Dany pierwiastek trujący może blokować wchłanianie pierwiastka niezbędnego dla naszego zdrowia i vice versa.
Zachowanie właściwych relacji pomiędzy poszczególnymi pierwiastkami jest równie ważne jak ich prawidłowe stężenie.
Analiza pierwiastkowa włosa uwzględnia zaburzenia równowagi biochemicznej, ale dla każdego indywidualne. Przy pomocy tej metody nie można określić prawidłowego stanu mineralnego w wymiarze bezwzględnym. Każdy z nas może mieć inne stężenie danego pierwiastka. Analiza pierwiastkowa odbiega od biochemicznych wzorców badań krwi, których wyniki są najczęściej wystandaryzowane. Zamiast tego, na podstawie analizy staramy się odpowiedzieć, gdzie została zachwiana równowaga pomiędzy różnymi pierwiastkami oraz czego to jest efektem. W przypadku patologii otrzymujemy informację o tym, czy organizm uruchomił mechanizmy homeostazy lub jak bardzo jest on zachwiany. Analiza pierwiastkowa włosa nie jest więc zamiennikiem badania krwi, jest raczej ich uzupełnieniem, odpowiada na inne pytania i pozwala spojrzeć na problem pacjenta z odmiennej strony.
Analiza to pewny i skuteczny sposób diagnozy stanu zdrowia. Określenie poziomu 28 pierwiastków w organizmie oraz ich wzajemnych powiązań pomaga w wykryciu wielu problemów zdrowotnych oraz tendencji do zachorowań. Na podstawie proporcji pomiędzy pierwiastkami odżywczymi oraz toksycznymi można ocenić funkcjonowanie takich podsystemów organizmu, jak układ nerwowy, pokarmowy oraz hormonalny.
Tutaj dowiesz się więcej o tym, czym jest analiza pierwiastkowa włosów oraz w jaki sposób możesz ją zamówić w moim gabinecie.