Orzechy i ich zdrowotne właściwości
Orzechy na stołach wielu z nas pojawiają się głównie w okresie świąt, a szkoda, bo jest to skarbnica dobroczynnych substancji. Są świetnym źródłem zdrowych (jedno i wielo nienasyconych) tłuszczów, zawierają znaczne ilości białka i błonnika. Mają sporo potasu, wapnia, fosforu, magnezu. Są bogate w witaminę E, zapewniającą młodość oraz w witaminy z grupy B.
Orzechy włoskie
Orzechy włoskie po rozłupaniu niektórym osobom przypominają mózg. 😉 Antropolodzy uważają, że kiedyś ludzie wierzyli w magię sympatyczną. Jeśli jedna rzecz była podobna do drugiej, to dla naszych przodków oznaczało, że są one ze sobą nierozerwalnie połączone. Wierzyli że wpływając na jedną rzecz, wpływają na drugą.
Mamy XXI wiek i nie musimy wierzyć w zabobony, ale w przypadku tych orzechów i mózgu związek rzeczywiście istnieje, na szczęście jednostronny. 🙂
Naukowcy zauważyli, że dieta bogata w orzechy włoskie może być skuteczna w leczeniu objawów chorób neurodegeneratywnych. Prawdopodobnie związane to jest z kwasami omega-3 oraz sporą ilością fosforu i magnezu. Z tego powodu poprawiają one również pamięć.
Orzechy te są również źródłem hormonu melatoniny. Regularne ich jedzenie podnosi jej poziom we krwi, co poprawia jakość naszego snu.
Poza tym, są dobrym źródłem antyoksydantów zwalczających wolne rodniki, czyli pomagają nam walczyć ze starzeniem się.
Jednym z mniej znanych pozytywów orzechów, jest ich wpływ na męską płodność. Badani mężczyźni zjadali pół szklanki orzechów włoskich dziennie, co miało pozytywny wpływ na jakość nasienia – poprawiła się ruchliwość i żywotność plemników.
Orzechy laskowe
Kolejnym lubianym przeze mnie orzechem jest orzech laskowy. Nie jest aż tak bogaty w witaminy czy składniki mineralne, jak np. włoskie, ale również posiada wiele zalet. No i jest jednym z najsmaczniejszych. Można je spożywać na wiele sposobów, od surowych przez prażone po pasty.
Naukowcy badający zdrowotne właściwości orzechów laskowych zauważyli, że wprowadzenie ich do diety spowodowało obniżenie złego cholesterolu, szczególnie w przypadku cukrzyków. Posiadają one również sporo magnezu, który jest ważny w utrzymywaniu odpowiedniego ciśnienia krwi.
Orzechy laskowe nazywane jest czasami pożywieniem dla mózgu. Poprawiają pamięć, funkcje kognitywne oraz zapobiegają chorobom neurodegeneratywnym (Alzheimer, demencja, choroba Parkinsona). Prawdopodobnie jest to związane z manganem, którego orzechy te są doskonałym źródłem.
Poniżej przepis dla świątecznych łasuchów na smaczną i szybką nutellę.
Będziecie potrzebować:
➡️350g (23 łyżki) orzechów
➡️100g (10 łyżek) syropu klonowego
➡️3 łyżki kakao
➡️szczypta soli
➡️kilka łyżek wody, mleka lub napoju roślinnego (wlewać w czasie blendowania)
Sposób przygotowania:
Pieczemy orzechy w temperaturze 180 stopni przez 8-10 minut, po czym wyjmujemy je i pozwalamy ostygnąć. Usuwamy skórki, im więcej, tym lepiej, dzięki temu krem nie będzie gorzki.
Blendujemy orzechy aż całkowicie się rozpadną. Powoli wlewamy syrop klonowy. Wsypujemy kakao i szczyptę soli, aż otrzymamy gęstą, kremową pastę. W razie potrzeby w trakcie blendowania dolewamy wody, mleka lub napoju roślinnego. Przelewamy do słoika. Dzieci będą zachwycone.
W jednej łyżce:
53kcal
1g białka
4,5g tłuszczu
3g węglowodanów
Orzechy migdałowca
Popularnym orzechem jest również migdał. Regularne jedzenie tych orzechów reguluje apetyt, dzięki czemu nie mamy ochoty sięgać po niepotrzebne produkty. Łatwiej nam zrzucić kilogramy lub utrzymać zdrową wagę ciała.
Skórka migdałów jest bogata we flawanoidy. Substancje te w połączeniu z witaminą E, znajdującą się w miąższu, korzystnie wpływają na układ sercowo naczyniowy.
Orzechy te należą do grupy produktów o ph alkalizującym.
Ile orzechów spożywać? Na pewno nie całą paczkę. Warto mieszać różne gatunki, ale około dwóch łyżek dziennie będzie dobrą ilością. Zawsze starajcie się wybierać orzechy w łupinach, dzięki temu jest większa szansa na dostarczenie naszym ciałom zdrowych kwasów tłuszczowych. Orzechy bez łupin, leżące w foliowych torebkach na sklepowych półkach, chociaż wygodniejsze, na pewno nie mają tak wielkiej wartości. W przypadku migdałów może nie być to łatwe, wiec przynajmniej unikajcie orzechów na wagę.
Tutaj znajdziecie tabelę porównawczą różnych rodzajów orzechów.
Źródło:
Dietary Almonds Increase Serum HDL Cholesterol in Coronary Artery Disease Patients in a Randomized Controlled Trial. Jamshed H, Sultan FA, Iqbal R, Gilani AH.
Almond, hazelnut and walnut, three nuts for neuroprotection in Alzheimer’s disease: A neuropharmacological review of their bioactive constituents. Gorji N, Moeini R, Memariani Z.